جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه جمهورى اسلامى « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

در ديدار معاون مفتي اعظم روسيه مطرح شد
تاكيد آيت الله فاضل لنكراني بر آزادي مذهبي شيعيان در روسيه

بخش خبري شهرستان ـ حضرت آيت الله فاضل لنكراني از مراجع عظام تقليد , روز گذشته در ديدار با « مراد مرتضين » معاون مفتي اعظم روسيه , بر آزادي مذهبي شيعيان در كشور روسيه تاكيد كردند.
حضرت آيت الله فاضل در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از سفر معاون مفتي اعظم روسيه به ايران فرمودند : من به مقتضاي اينكه آزادي عقيده حق بشر است و اسلام هم انسان را در دين خود آزاد مي داند (لااكراه في الدين ) معتقدم مسلمانها بايد همه جا بتوانند به دين خود عمل كنند و به ديگران برسانند و ما خوشحاليم مسلمانهاي روسيه شيعه و غيرشيعه در آزادي بسر ميبرند و مي توانند طبق عقايد ديني خود عمل كنند.
ايشان افزودند : من شنيده ام كه شما به همه مسلمانها و نيز شيعيان عنايت داريد , تقاضا دارم كه براي شيعيان روسيه هم آزادي كامل باشد و بتوانند به عقايد خود عمل كرده و به ديگران نيز تبليغ كنند و براي خود مساجد و تشكيلاتي داشته باشند.
آيت الله لنكراني گفتند : در مسكو ما نيز دفتري داريم و افرادي متناوبا آنجا را اداره كرده اند و با توجه به اينكه شيعيان حدود دو ميليون نفر هستند همانطور كه خودتان اذعان داريد انشاالله بتوانند براحتي اعمال خود را انجام دهند و اميدواريم بعد از مراجعه شما به مسكو همه مسلمانها بويژه شيعيان كه با ما ارتباط نزديكي دارند و ما نيز از آنها هستيم , از سوي حكومت مشكلي نداشته باشند و مانند ساير مسلمانها بدون داشتن تنگنا , در آنجا زندگي كنند بخصوص كه هيچ مشكل سياسي ندارند و كاري كه ايجاد مشكل كند , انجام نميدهند.
ايشان افزودند : اميدوارم كه در اين مسئوليت بتوانيد منشا خدماتي براي مسلمانان باشيد.
در ابتداي اين ديدار « مراد مرتضين » اظهار داشت : من سلام همه مسلمانان روسيه را به شما ابلاغ مي كنم و از سوي بيست ميليون مسلمان به شما درود مي فرستم سعي ما بيشتر بر تعليم و تربيت علوم اسلامي مثل تفسير و سيره نبوي و حديث است . الان 6 هزار مسجد در روسيه بصورت مدرسه درآمده و دهها هزار جوان به فطرت اصلي خود كه دين است , برگشته اند و دو مدرسه بزرگ علمي يكي در مسكو و يكي در شهر كازان است . تا امام جمعه و مبلغ تربيت كنند و ما اكنون روابط تنگاتنگي با موسسات حوزوي مثل مجمع تقريب مذاهب داريم و نيز با شيعيان روسيه ارتباط بسيار خوبي داريم .
وي افزود : به ملت ايران افتخار مي كنيم و ايران در خط مقدم لشكر اسلامي و تبليغ و ترويج علوم اسلامي قرار دارد و ما از طلاب خارجي قم و كتابخانه آيت الله مرعشي ديدار كرديم و همه اين كارهاي بزرگ توسط روحانيون و در راس آنها امام خميني انجام شده است