جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه جمهورى اسلامى « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني:
هرگونه همكارى با شركت گلدكوئيست حرام است

بخش خبري شهرستان : حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني از مراجع عظام تقليد قم در پاسخ به سئوالي در خصوص همكاري با شركت گلدكوئيست , هرنوع همكاري با اين قبيل شركتها را حرام دانستند متن سئوال مطرح شده و پاسخ آيت الله العظمي فاضل لنكراني به شرح زير مي باشد.
باسمه تعالي
محضر مبارك حضرت آيت الله العظمي محمد فاضل لنكراني , دامت توفيقاته
با سلام و اداي احترام
ضمن آرزوي سلامتي و موفقيت براي تمامي علماي دلسوز اسلام , خواهشمندم در مورد سئوالات ذيل حقير را ارشاد فرماييد.
1 ـ مدتي است شركتي خارجي به نام گلدكوئيست , از طريق اينترنت اقدام به فروش طلا , نقره , ساعت و... مي نمايد و به خريداراني كه مشتري جديد به اين شركت معرفي كنند مبلغي به عنوان پورسانت پرداخت مي نمايد. البته شرح فعاليت اين موسسه بسيار مفصل و طولاني است به شكلي كه در اين چند سطر نمي گنجد ولي مطمئنا حضرت عالي از طرق مختلف از آن آگاهي پيدا نموده ايد. لطفا بفرماييد كه سرمايه گذاري و قرار گرفتن در چرخه ي مالي اين شركت چه حكمي دارد.
بسمه تعالى وله الحمد
در مورد شركت گلدكوئيست و نظاير آن كه اخيرا سئوالات مكرري از اين دفتر شده و كثرت سئوالات دليل بر فعاليت گسترده ي اين شركتها از نظر كمي و كيفي است , اعلام مينمائيم كه ارتباط با اين شركتها هم به عنوان اولي حرام است و هم به عنوان ثانوي اما عنوان اولي : براي اين كه از مصاديق اكل مال به باطل است كه مورد نهي صريح در قرآن واقع شده , و تحصيل پول از اين طريق تمام مفاسد اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي قمار را دارد.
اما عنوان ثانوي : براي اين كه راهي اختراع كرده اند تا ضمن سود سرشار و هنگفت , كشورهاي ديگر مخصوصا مسلمانان را از نظر اقتصادي مورد تضعيف قرار دهند و ارزهاي آنان را از كشورشان بيرون ببرند و افراد فعال را از فعاليتهائي كه موجب ارتقا و رشد كشورشان است بازدارند و اين عنوان ثانوي از نظر اهميت بالاتر از عنوان اولي است ; لذا توالي فاسد اين گونه معاملات كه بر هيچ فرد منصفي پوشيده نيست موكد حرمت آن مي باشد و پولي كه از اين راه به دست مي آيد درصورتي كه صاحبان آن معلوم نباشد بايد تماما به فقرا و صدقه داده شود; اميد است كه ملت شريف و مسلمان مخصوصا جوانان عزيز , هشياري و آگاهي بيشتري يافته و از دامهاي گسترده ي شيطاني اجتناب نمايند.