جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه جمهورى اسلامى « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني
مسئولين نظام در تقويت روحيه اسلام خواهي والتزام به دفاع از مقدسات تلاش كنند

بخش خبري شهرستان
حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني از مراجع عظام تقليد در پيامي به مناسبت همايش حماسه سازان پانزدهم خرداد , از اين روز بزرگ به عنوان درس فداكاري و ايثار انسانهاي متدين و عاشق خدا ياد كرده و بر تلاش مسئولان نظام در جهت حفظ و تقويت روحيه اسلامخواهي و التزام به دفاع از دين و مقدسات تاكيد كردند.
متن پيام كه در همايش حماسه سازان پانزدهم خرداد در شهرستان ورامين قرائت شد , بدين شرح است

بسم الله الرحمن الرحيم

بعدالحمد والصلاه والسلام و التحيه ;

در آستانه چهل و دومين سالگرد نهضت خونين پانزدهم خرداد و شانزدهمين سال ارتحال مردي الهي قرار گرفته ايم كه با خلوص نيت و شهامت عجيب خويش و بدون اتكا به هيچ قدرت و ابرقدرتي و فقط با تكيه بر قدرت مطلقه الهيه كه مافوق همه قدرت ها است و با پشتيباني ملت عزيز و ستمديده توانست انقلابي را به پا كند كه تنها خصيصه آن اسلامي بودن آن است . انقلابي كه براي كشور عزيز ايران سربلندي و افتخار و براي اسلام و تشيع حياتي مجدد و براي ملت بزرگ آن , غرور و براي رژيم طاغوت اضمحلال و سقوط را آفريد و در سايه شعار غيرقابل تغيير استقلال آزادي جمهوري اسلامي خط مشي خويش را تبيين كرد. جدا اگر سالياني چند , روش طاغوت ادامه پيدا مي كرد از اسلام جز اسم و از قرآن جز رسمي باقي نمي ماند. در برخي از كتاب هايي كه پيرامون طاغوت نگارش يافته چنين نقل شده است كه نظر طاغوت درباره اسلام ايرانيان اين بود كه مشتي عرب به اين كشور هجوم آورده و با غارت اموال آن ديني را براي آنان آوردند و در نقل ديگري آورده شده است كه پادشاه ايران معتقد بود كه بهائيت لااقل زاييده فكر ايراني است و از اين رو كابينه حكومت دست نشانده وي را ساليان دراز گروهي از بهائيون تشكيل مي دادند. به هر حال در چنين شرايطي بود كه پانزدهم خرداد شكل گرفت و با رهبري امام خميني (ره ) نقطه عطفي در تاريخ كشور ايران گرديد. بايد اين حماسه هميشه جاويد كه نقش عظيمي در ايجاد انقلاب اسلامي داشت مورد تحليل و بررسي قرار گيرد , بايد اهداف و غايات اين حادثه به دقت ارزيابي و ملاحظه شود. بايد پرسيد كه چه شد كه مردم مظلوم و تحت ستم رژيم شاهنشاهي با دستي خالي اما اراده اي آهنين قيام نمودند و پايه هاي حكومت پهلوي را متزلزل ساختند آنچه كه مسلم و روشن است و همگان بر آن اعتراف دارند آن استكه اعتقاد به مبدا و معاد و لزوم مبارزه با ظلم و مقابله با حكومتي كه با صدارت و امارت كفار درصدد هدم دين و ريشه كن ساختن آن بود , اساس و بنيان اين حادثه بود. ملت ايران با تاسي بر پيشواي شهيدان و براي حمايت از هاديان امت و روحانيون دلسوز و تبعيت از فقاهت و مرجعيت فرياد خود را سرداد و حادثه عظيم پانزده خرداد را خلق نمود. مردم عزيز خصوصا نسل جوان امروز ما بايد بر آنچه كه بر اين كشور از پانزدهم خرداد 42 تا پيروزي انقلاب اسلامي و سپس بعد از آن , رفته است به دقت بنگرند و بايد به درس ها و آموزه هاي اين حادثه بيانديشند.

پانزدهم خرداد به ما آموخت كه قيام براي خدا و تحقق آرمان هاي الهي , ثمره شيرين عزت و استقلال را به دنبال دارد. پانزده خرداد به ما ياد داد كه اراده توده هاي عظيم مردم بر همه قدرت هاي ظاهري غلبه دارد.
پانزدهم خرداد به طاغوت و طاغوتيان هشدار داد كه حكومت براساس ظلم وستم دوام و استمرار ندارد و به آنان فهماند كه مقابله با دين و مخالفت با مظاهر شريعت آب بر هاون كوبيدن است .
پانزدهم خرداد به ما نشان داد كه پيوند عميق و مستحكم ملت با آشنايان دين و مجتهدان مي تواند منشا نجات از همه ظلم ها و بدبختي ها باشد.

پانزدهم خرداد درس فداكاري و ايثار انسان هاي متدين و عاشق خدا است .
آري اين پانزدهم خرداد بود كه اثبات كرد آشنايي با اسلام است كه مردم را با پوشيدن كفن به خيابان ها سرازير مي كند. حادثه عظيم پانزدهم خرداد به فرمايش امام راحل , سبب زنده شدن ملت اسلام و بيداري مسلمانان گرديد. بالاخره امام عظيم الشان با تحقق اين حماسه توانست نهضت را ادامه دهد و موفق به تاسيس حكومت اسلامي شود.

حكومت اسلامي , منت الهي و عنايت رباني است كه تنها به ملت ايران ارزاني شد و اين نيازمند به سپاس و شكرگزاري است و سپاس آن تنها در گرو عمل به دستورات اسلام و خدمت به مردم مستضعف و متدين است .

آنچه ضروري و مهم است تداوم پانزده خرداد و استمرار آثار و بركات آن است . لازم است مسئولين نظام جمهوري اسلامي ايران در حفظ و تقويت روحيه اسلام خواهي و التزام به دفاع از دين و مقدسات تلاش نمايند. بايد جامعه ما هميشه به سمت عدالتخواهي و نشاط ديني هرچه بيشتر حركت كند. بايد در پرتوي عمل به دين مظاهر فقر و فساد و تبعيض برچيده شود و بالاخره بايد پانزده خرداد را هميشه زنده نگاه داشت تا آثار و بركات آن زنده باشد.

شما مردم بزرگوار ورامين و پيشوا به ياد داريد كه براي خود سهم بزرگي را در اين حادثه ثبت و افتخار جاودانه اي را رقم زديد. و به منظور حمايت از اسلام و امام جانفشاني كرديد و شهداي عزيزي را تقديم اسلام نموديد.

اينك بر همگان لازم است كه قدر اين انقلاب را كه در اين زمان مورد تهاجم استكبار در ابعاد مختلف آن قرار گرفته بدانيم و با اتحاد و يكپارچگي دستاوردهاي آن را محافظت نماييم .

در خاتمه از حضرت مستطاب حجت الاسلام والمسلمين آقاي محمودي امام جمعه محترم شهر ورامين و ساير مسئولين و دست اندركاران اين همايش عظيم تشكر مي نمايم و از خداوند اجر عظم براي همه مجاهدان و رفعت درجه براي شهدا پانزده خرداد و ساير شهداي انقلاب اسلامي و عزت و عظمت براي ملت بزرگوار و متدين را مسئلت مي نمايم .

محمد فاضل لنكراني
84,3,11