جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه جمهورى اسلامى « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

انتقاد آيت الله العظمي فاضل لنكراني
از كم توجهي حوزه هاي علميه و مسئولين به موضوع اهانت به پيامبر اكرم

بخش خبري شهرستان : حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني از مراجع عظام تقليد طي سخناني از كم توجهي حوزه هاي علميه و مسئولين به موضوع اهانت به پيامبر اكرم (ص ) انتقاد كردند.
حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني در روز سه شنبه بيست و دوم محرم الحرام 1427 در درس خارج فقه خود پيرامون اهانت به پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند : اين كاريكاتورهايي كه دشمنان اسلام و آمريكا و اروپا صحنه گردان آن هستند به همه چيز اهانت نموده , همه مقدسات را مورد اهانت قرار داده , به خداوند تبارك و تعالي و پيامبراكرم (ص ) و قرآن كريم اهانت شده است . اين كاريكاتورها قلب هر انسان مسلمان و بلكه غيرمسلماني را جريحه دار نموده است اين اشكال و عكسها جدا نه تنها براي مسلمانان بلكه براي هر كسي كه پيرو هر ديني از اديان الهي باشد متاثر كننده است . اين كاريكاتورها در حدي از قبح و زشتي است كه در تصور هيچ انساني نمي گنجد , آنقدر توهين عجيب است كه گريه و اشك انسان جاري مي شود , به حدي از فضاحت است كه زبان ياراي گفتن آن را ندارد. نه من مي توانم بگويم و نه شما توان شنيدن آن را داريد. اين توطئه كه در كشورهاي متعدد اروپايي استمرار پيدا كرد براي مقابله با اسلام است . مسئولين كشورهاي اروپايي گفتند كه آزادي بيان و قلم هزينه دارد و آنقدر محترم است كه ما حاضريم هزينه آن را بپردازيم , حتي يكي از آنها با صراحت گفت حاضر به عذرخواهي نيستيم . اين مطلب موجي نه تنها در كشورهاي اسلامي , بلكه انعكاس وسيعي در جهان پيدا كرد , در همه نقاط دنيا مسلمانان برآشفتند و اعتراض خود را اعلام و انزجار خويش را ابراز كردند بطوري كه در برخي از تظاهرات ها و اعتراضات عده اي كشته و مجروح شدند.
آيت الله العظمي فاضل خاطرنشان ساختند : بالاخره مسلمانان ومتدينان به اديان آسماني فرياد اعتراض خود را بلند نمودند و عكس العملهاي خوب و مناسب و شديد نشان دادند. حتي در برخي از كشورهاي اروپايي جمعيت هاي مفصلي به راه افتادند , در برخي از كشورها راهپيمايي مفصلي انجام شد كه شايد كم نظير بوده و بالاخره در اين رابطه همه عكس العمل نشان دادند , حتي اصناف و گروه ها.
ايشان افزودند : آيا لازم نبود در اين امر روحانيت و حوزه هاي شيعه پيش قدم باشند ما فكر مي كرديم كه روحانيت عكس العمل جدي نشان خواهد داد اگر چه خود اينجانب پيامي را منتشر نمودم و برخي از بزرگان و مراجع معظم نيز اعتراض خود را اظهار نمودند. اما اشكال اينجانب اين است كه چرا روحانيت سراسر كشور و چرا حوزه هاي علميه در اين معني واكنش جدي نشان ندادند چرا مراكز حوزوي ما نسبت به اين امر كه ديگر از آن مقدستر و مهم تر نداريم , از اعتقاد به خدا و رسول ديگر مقدس تر و با ارزش تر نداريم , واكنش و عكس العمل نشان ندادند
حضرت آيت الله العظمي اضافه كردند : ارزش انقلاب اسلامي ما به اسلامي بودن آن و به هويت آن كه پيامبر اكرم (ص ) و ائمه معصومين (عليهم السلام ) است بستگي دارد. حوزه هاي علميه بايد يك عكس العملي نشان دهد كه انعكاس عمومي و جهاني داشته باشد.
ايشان گفتند : انتظار اين جانب آن است كه روحانيت شيعه هر چه زودتر عكس العمل جدي در همه حوزه ها نشان دهد. البته انتظار ديگر آن بود كه مسئولين دولت جمهوري اسلامي و رسانه هاي ما نسبت به اين امر حساسيت بيشتري نشان مي دادند چرا برخورد و موضع گيري در حد معمولي و ضعيف بوده است
مسئله اهانت به خدا و رسول قابل مقايسه با مسئله انرژي هسته اي نيست , چرا در اين امر به اندازه مسئله انرژي هسته اي واكنش نشان نداديد لازم بود در اين امر عزاي عمومي اعلام مي شد.
بنده به برخي از مسئولين حوزه هم پيغام دادم و ان شاالله بايد روزي را به اين امر اختصاص دهند و حوزه هاي علميه سراسر كشور را تعطيل نمايند. ما از امام بزرگوار اين درس را گرفته ايم كه بايد در مقابل توطئه هاي استكبار ايستاد و روحانيت بايد اين درسي را كه از امام گرفته است جامه عمل بپوشاند.