جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه جمهورى اسلامى « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

آيت الله العظمي فاضل لنكراني:
روحانيت بايد در مسئوليت تبليغ و ترويج دين و پاسخگويي به شبهات همت جدي داشته باشد

آيت الله العظمي فاضل لنكراني , گفت : اكنون جهان اسلام با دشمنان سياسي و مذهبي بسياري مواجه شده كه عمده فعاليت آن ها بر روي مساله مهدويت است . آن ها تلاش مي كنند كه اعتقادات جوانان ما را متزلزل كنند به طوري كه مي توان گفت جريان بمب گذاري در حرم عسگريين (ع ) كه مسلما كار آمريكا و اسرائيل بوده با همين هدف صورت گرفته است .
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران , آيت الله العظمي فاضل لنكراني در ديدار رييس و معاون پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و مسوول و مديران موسسه ي فرهنگي انتظار نور با تاكيد بر اينكه وجود چنين موسساتي كه با رويكرد مهدويت در جامعه فعاليت مي كنند در شرايط كنوني امري واجب و ضروري است , اظهار داشت : كار شما كار مقدس و لازمي است و با كار خود بايد همچون واجبات الهي برخورد كنيد و از لحاظ كمي و كيفي آن را توسعه دهيد.
ايشان ادامه داد : آن ها مي خواهند بگويند امام زمان (عج ) را كه شما به آن اعتقاد داريد در قيد حيات است . بايد از اين حرم ها دفاع مي كرد پس اگر در مقام دفاع برنيايد پس مسلما در قيد حيات نيست . بايد در مقابل دشمنان مذهبي خود نيز بي تفاوت نباشيم و با دليل و برهان ذهن جوانان را نسبت به شبهاتي كه آنها مطرح مي كنند , روشن كنيم .
آيت الله العظمي فاضل لنكراني , بر ضرورت ايجاد رشته ي شيعه شناسي در حوزه علميه قم تاكيد كرد و گفت : طلاب حوزه هاي علميه بايد امروز با تمام سوالات و مسائلي كه در مورد شيعه در جهان مطرح مي شود آشنا باشند كه اين مساله مي طلبد تا با ايجاد رشته اي در زمينه شيعه آنها را با كتب و مطالبي كه در مورد شيعه نگاشته شده آشنا كنيم .
ايشان ادامه داد : روحانيت شيعه در اين زمان روحانيت بيست سال گذشته نيست . امروز با وجود اينترنت , ماهواره و مسائل اين چنيني روحانيت بايد آگاه تر از گذشته عمل كند. روحانيت كنوني بايد شرايط زمانه را به خوبي درك كند. روحانيت امروز , روحانيت مسوول است و در قبال مسووليت خود بايد فعال باشد و به تبليغ و ترويج دين و پاسخ گويي به شبهات همت جدي داشته باشد.
ايشان تصريح كرد : مهدويت از مسائل مبتلا به جامعه ما است كه روحانيت بايد روز به روز بر تلاش خود در اين زمينه بيفزايد. امروز عده اي به دروغ ادعا مي كنند كه با امام زمان (عج ) در ارتباط هستند و از اين طريق براي خود دكاني درست كرده اند در حالي كه هيچ گاه ما از زبان بزرگان و مراجع نشنيده ايم كه ادعاي ملاقات با امام زمان (عج ) را داشته باشند. آيت الله العظمي فاضل لنكراني , افزود : اين گروه با حركت خود كه يك توهين به ساحت امام زمان (عج ) است قصد تزلزل در عقيده جوانان ما را دارند بايد به اين امور توجه جدي داشت . زيرا مصيبت آن روزي خواهد بود كه جوانان ما نسبت به مسائل اعتقادي و ديني خود سست شده باشند.
ايشان با تاكيد بر الگوگيري از حركت امام خميني (ره ) در انقلاب اسلامي , گفت : ما بايد با شناخت و الگوگيري از حركت او به تهاجمات فكري كه امروزه از سوي دشمنان مطرح مي شود با دليل و برهان پاسخ دهيم .
براساس اين گزارش , در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن رباني , رييس دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم نيز با ارايه گزارشي از فعاليت هاي موسسه انتظار نور , گفت : اين موسسه با توجه به ضروريات كنوني در مورد مساله ي مهدويت با اهداف علمي و پژوهشي و فرهنگي و با حضور عالمان فرهيخته حوزه تشكيل شده است .
همچنين حجت الاسلام والمسلمين معصومي , رييس موسسه فرهنگي انتظار نور نيز با اشاره به فعاليت هاي اين موسسه , اظهار داشت : تاكنون 140 تفسير شيعه و سني پيرامون مهدويت مورد بررسي قرار گرفته است . در گذشته رويكرد اين موسسه با توجه به مقتضيات زماني , فرهنگي و تبليغي بوده كه اكنون رويكرد علمي و پژوهشي مورد توجه اين موسسه است .
وي از برگزاري هفت دوره مهدويت طي سال هاي گذشته خبر داد و گفت : برگزاري هشتمين گفتمان مهدوديت , گفتمان بين المذاهب در بندر عباس و گفتمان بين الادياني اسلام , مسيحيت و يهوديت در لبنان از مهم ترين فعاليت هاي سال آينده اين موسسه است .