جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
هفته نام افق حوزه « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

آيت الله العظمي فاضل لنكراني:
فکر و انديشه امام، انقلاب را حفظ کرده است

گروه خبر - با افتتاح سالن اجتماعات مدرسه معصوميه، اولين گردهمايي اولياي طلاب، مسئولين، اساتيد و طلاب اين مدرسه، با سخنراني آيت الله مؤمن دبير شوراي عالي حوزه علميه، در سالن اجتماعات اين مدرسه برگزار شد و شرکت کنندگان پس از پايان گردهمايي، به حضور آيت الله العظمي فاضل لنکراني رسيده و از بيانات ايشان بهره مند شدند.
معظم له با بيان اين که امروز، شيعه نياز مبرم به روحاني دارد، تصريح کردند: امروز بيش از هر زمان ديگري، شيعه براي حمايت از آيين و مذهب خود نياز به روحاني دارد و در عصر کنوني، نيازمان به روحانيت، نياز ملموس و مشهودي مي باشد، چرا که سياست دنيا عليه شيعه و مکتب آن زياد است و همه دست به دست هم داده اند که شيعيان را مضمحل کنند؛ به گونه اي که اثري از شيعه وجود نداشته باشد.
ايشان در ادامه سخنان خود، تحصيل علوم روز و آشنايي با آن علوم را از نيازهاي ضروري روحانيت دانستند و تأکيد کردند: روحاني که هم علوم روز را بداند و هم مراتب حوزه را طي کرده باشد، اگرچه کم داريم، ولي ارزش فوق العاده اي دارند؛ يعني اگر يک روحاني معمولي، ده درجه ارزش داشته باشد، اينها صد درجه ارزش دارند؛ به خاطر اين که از روي بصيرت، دقت و تدبير، اين راه را انتخاب کرده اند. چنين روحاني بايد بسيار مورد احترام و ارزش باشد و اين افراد، مشمول همان روايت معروفي هستند که العالم بزمانه لاتهجم عليه اللوابس، کافي 1 / 26؛ با فکر و انديشه اي که دارد با حوادث مبارزه مي کند و نمي گذارد که شيعه تا اين حد تحقير شود.
حضرت آيت الله فاضل لنکراني در ادامه با اشاره به شخصيت امام راحل بيان داشتند: امام بزرگوار با اين که يک فرد بيشتر نبود، توانست با قدرتش، دنيا را تسخير کند و استکبار جهاني را به زانو دربياورد؛ کما اين که الآن هم ادامه همان فکر و انديشه امام ره است که انقلاب را حفظ کرده است. افراد نظام و مکتب ما کساني نيستند که تسليم کسي يا قدرتي شوند. ما تابع منطق و دليل هستيم.
ايشان در پايان با تقدير و تشکر از اولياي طلاب که فرزندان خود را براي خدمت به مکتب اسلام و تشيع به حوزه هاي علميه فرستاده اند، يادآور شدند: اين کار و خدمت شما، ارزش بسيار بالايي دارد که با هيچ چيز قابل قياس و قدرداني نيست. خيال نکنيد کار کوچکي انجام گرفته، بلکه خدمت بسيار بزرگ به مکتب اسلام و تشيع است و انشاءالله در آينده هم شاهد استمرار اين امور و ثمرات فراوان آن باشيم.
به گزارش خبرنگار افق حوزه، در اين مراسم آيت الله مؤمن، دبير شوراي عالي حوزه علميه خطاب به اولياي طلاب مدرسه معصوميه با استناد به آيه شريفه نفر، تعليم و فراگيري دين اسلام را براي عده اي لازم و ضروري عنوان کرده و گفتند: در هر دوره و زمان بايد عده اي باشند که آيين و احکام دين مبين اسلام را فرا گيرند و آن را به مردم آموزش دهند، لذا شما والدين محترم طلاب، مصداق اين آيه شريفه هستيد و بدانيد که کار ارزشمندي را انجام مي دهيد. امروز تحصيل علوم ديني براي برادران و خواهران، به مراتب آسان تر از گذشته صورت مي گيرد که جاي تقدير و تشکر دارد.
دبير شوراي عالي حوزه در ادامه با اشاره به رواياتي در تأکيد اين آيه شريفه، به بيان عنايات ائمه عليهم السلام به تحصيل علوم اسلامي پرداخت و خاطرنشان ساخت: شناخت علوم الهي و تفقه در دين، به قدري نزد ائمه اطهار عليهم السلام ارزش داشته که شخصي از اصحاب امام صادق عليه السلام مي گويد: از امام صادق شنيدم که مي فرمود: تفقهوا في الدين فانه من لم يتفقه منکم في الدين فهو أعرابي، اصول کافي 1 / 31. اعرابي از لحاظ لغت عرب، به معناي بيابان نشين است و اين سخن، بيانگر اين است کسي که تفقه در دين نکند، همانند بيابان نشين خواهد بود، چرا که در آن زمان به دليل کمبود امکانات، هيچ اطلاعات و اخباري به کساني که در بيابان زندگي مي کردند و از اجتماع مردم دور بودند، نمي رسيد.
خاطرنشان مي شود در ابتداي اين گردهمايي حجه الاسلام والمسلمين قوامي، مدير مدرسه علميه معصوميه و حجه الاسلام والمسلمين صدرالهي، يکي از اولياي طلاب، سخناني ايراد کردند و در ادامه، سالن همايش مدرسه معصوميه نيز با امکانات پيشرفته نرم افزاري، صوتي و تصويري افتتاح شد.