جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
جمهوري « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

وداع تاريخي مردم با مرجع بزرگ تقليد آيت الله العظمي فاضل لنكراني (29/3/1386)

در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س ) پيكر مطهر عالم رباني حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني پس از تشييع باشكوه دركنار بارگاه ملكوتي كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س ) آرام گرفت و مردم شهر قم با مرجع بزرگ شيعه وداعي تاريخي كردند.

ديروز باز هم جهان اسلام گريست در غم فقدان عالمي شجاع و مدبر مردي از بندگان خاص خداوند كه سبكبال و عاشق فاصله خاك تا افلاك را بر دستهاي مريدانش طي طريق كرد و در كنار عرش الهي آرام گرفت .

آيت و نشانه اي از آيات خداوند مردي كه در نبود امام و ولي امرش به هدايت جامعه اسلامي پرداخت و در تلاشي خستگي ناپذير در هر زمان و مكاني نام رفيع اسلام را زنده كرد و از آرمانهاي انقلاب دفاع كرد.

صداي نوحه و زاري از زمين به افلاك برخاست و باري ديگر زمينيان سخاوت مندانه خورشيدي را به آسمان بخشيدند و خود درغم فراق آن به شام غريبانه نشستند و برگرد حرمش اشك غم ريختند.

و اينان كه آمده بودند او را تا دروازه آخرت همراهي كنند مي دانستند او كه بود و چه كرد و كه را از دست دادند عالمي فرزانه كه خضوع و خشوعش فرشتگان را به تحسين وامي داشت .

قلمش آثارش و شاگردان عالمش همه و همه امروز باقيات و صالحات او هستند و او پس از اين همچون خورشيدي در زير ابر از آسمان بر زمين نور مي افشاند.

عالمي دل كنده از دنيا با حداقل امكانات زندگي اما با كوله باري پر از علم و حكمت امروز شاگردانش بيش از ديگران درعزاي غم استاد مي سوزند.

ديروز كلاس درس و بحث او اتاق مطالعه آثار و تحقيق و تفحص او براي نخستين بار تعطيل بود. او دهها سال بود كه لذت استراحت را بر خود حرام كرد و رفت تا درو كند آنچه را كه باسعي و تلاش وافر خويش كاشته بود.

روحي مالامال از علم و ايمان حكمت و عرفان انساني كه تمام عمر خود را بي تكلف زيست و سختي تن را با آزار و اذيت سفاكان رژيم به جان خريد تا با خليفه الهي را سربلند به مقصد رساند.

او به مقصد رسيد بار سفر سنگين بست و با روحي آرام و قلبي مطمئن در پيشگاه الهي آرام گرفت .

انساني كه تمام عمر شريفش را بدون ذره اي ترس از حاكمان فاسد و زورگويان زمان به احياي دين رسول خدا(ص ) پرداخت و امر به معروف و نهي از منكر را فراموش نكرد و ماهيت فاسدان زمان را برملا نمود.

هر كجا كوردلان سعي در توهين به پيامبر اعظم (ص ) را داشتند هيچ گاه سكوت نكرد و با قلبي پر درد از مشاهده چنين آدم نماهاي پست در سخنان عالمانه خود مردم را از باطن و نيات آنان آگاه كرد.

مردم به پاس نوكري هايش در پيشگاه خاندان عصمت و طهارت (ع ) به پاس خدمات در راه احياي اسلام ناب محمدي باشكوه در تشييع پيكر آن مرحوم آمدند و چه زيبا در رساي سرور زنان عالم حضرت زهرا(س ) در تشييع پيكر آن فقيد اشك ريختند.

ديروز مردم وداعي تاريخي را با مرجع خود انجام دادند و با شعار " عزا عزاست امروز روز عزاست امروز ـ مهدي صاحب زمان صاحب عزاست امروز " پيكر آن مرحوم را به ملكوتيان سپردند.

بگزارش خبرنگار ما از قم در سالروز شهادت فاطمه زهرا(س ) و در حاليكه اين شهر غرق در ماتم و عزا بود پيكر مطهر حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني باحضور خيل عظيم عاشقان و شيفتگان خاندان عصمت و طهارت از مسجد امام حسن عسگري (ع ) قم به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س ) تشييع شد . در اين مراسم كه از ساعت 8 صبح آغاز گرديد مردم هميشه در صحنه قم و روستاهاي اطراف و ساير شهرها با حضور پرشور خود مراتب ارادت خود را به ساحت مرجعيت شيعه ابراز داشتند.

مردم عزادار در حاليكه شعارهاي " عزاعزاست امروز روز عزاست امروز مرجع تقليد ما با شهداست امروز " سر داده و در عزاي از دست دادن مرجع تقليد خود به سر وسينه مي زدند پيكر مطهر آن عالم فرزانه و استاد بزرگ دانشگاه شيعه را بر روي دستهاي خود تشييع كردند.

در مراسم تشييع و به خاك سپاري اين اسطوانه علم و فقاهت مراجع عظام تقليد حضرات آيات نمايندگان مقام معظم رهبري رياست جمهور رياست مجلس شوراي اسلامي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام رئيس قوه قضائيه تني چند از اعضاي هيات دولت اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم تعدادي از ائمه جمعه مراكز استانها و طلاب و فضلاي حوزه هاي علميه حضور داشتند.

بر اساس اين گزارش حجت الاسلام والمسلمين جواد فاضل لنكراني در صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه (س ) و جمع عزاداران شركت كننده در مراسم تشييع پيكرمطهر آيت الله العظمي فاضل لنكراني طي سخناني درگذشت آن عالم رباني را به حضور امام زمان (عج ) مقام معظم رهبري حوزه هاي علميه و مقلدين آن حضرت تسليت گفته و از حضور پرشور مردم و مسئولين و بذل عنايات آنان تقدير و تشكر كرد.

وي اظهار داشت : امروز شما مردم مسلمان پيكر خادم زهرا(س ) را درسالروز شهادت آن بانوي بزرگوار تشييع كرديد. وي افزود : ما از اين مرجع تقليد چيزي به جزخدمت به اسلام مردم و طلاب نديديم .

حجت الاسلام جواد فاضل لنكراني در ادامه به نقل يكي از توصيه هاي مهم حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني پرداخت و گفت : همانگونه كه امام خميني (ره ) تاكيد داشته و مي فرمودند " محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است " حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني نيز همواره تاكيد داشتند كه " ايام فاطميه شيعه را زنده نگه داشته است " و همواره بر احيا و بزرگداشت باشكوه ايام فاطميه اصرار مي فرمودند.

در ادامه مراسم توسط حضرت آيت الله وحيد خراساني بر پيكر مطهر حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني نماز ميت اقامه گرديد و پيكر مطهر آن فقيد سعيد در ميان حزن و اندوه فراوان علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت در صحن حرم مطهر حضرت معصومه (س ) به خاك سپرده شد.

همچنين مجلس تكريم و بزرگداشتي همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله عليها از سوي حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديشب پس از نماز مغرب و عشا در شبستان امام خميني (ره ) در جوار حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها برگزار شد.