جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
جمهوري « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

مجالس بزرگداشت آيت الله العظمي فاضل لنكراني در ايران و كشورهاي مختلف جهان برگزار شد (2/4/1386)

بخش خبر شهرستان : جلوه هاي عشق و ارادت به مقام مرجعيت و زعامت شيعه همچنان در ارتحال آيت الله العظمي فاضل لنكراني در اقصي نقاط ميهن اسلامي و كشورهاي مختلف جهان ادامه دارد.

گزارشات واصله از شهرهاي مختلف حاكي است در غم ارتحال بزرگ مرجع شيعه آيت الله فاضل لنكراني مجالس بزرگداشتي طي دو روز گذشته نيز برگزار گرديد و سخنرانان در وصف ابعاد شخصيتي اين عالم جليل القدر سخن گفتند و به ذكر مصيبت و عزاداري پرداختند.

در قم از طرف آيت الله سيستاني شب پنجشنبه مراسم بزرگداشتي برگزار شد. يكي از فضلاي حوزه دراين مراسم تمسك به دين اسلام را نجات از گمراهي ها عنوان كرد وگفت : قبل از ظهور اسلام افكار و نظرات باطلي در ميان عوام رواج پيدا كرده بود اما اسلام با كشيدن خط بطلان بر همه آنها بشريت را آزاد كرد.

وي با اشاره به جايگاه فضيلت هاي انساني از ديدگاه اسلام يادآور شد; علم و دانش همراه با فضيلت جهاد در راه خدا و تلاش براي ترويج احكام الهي از مهمترين فضيلت هاي انساني هستند وبا مطالعه آيات و روايات متوجه مي شويم ارزش هيچ يك از اين موارد به اندازه كسب علم ودانش نيست .

سخنران اين مراسم با بيان اينكه خون شهدا ارزش وصف ناپذيري در محضر عدل الهي دارد اظهار داشت : براساس آيات و روايات هيچ چيز نمي تواند جايگزين ارزش خون شهيد شود اما مقام علم ومعرفت از خون شهيد هم جايگاهي والاتر دارد.

حجت الاسلام والمسلمين فاضل بااشاره به روايت مداد العلما افضل من دما الشهدا تصريح كرد با وجود اينكه خداوند از شهدا راضي است اما قلم عالم رباني بسيار بالاتر و با ارزش تر از خون شهيد است .

وي افزود : شهدا تربيت شده عالمان رباني و وارسته هستند و راه ارتباطي آنان احكام و آموزه هاي اسلامي و اندرزهاي علما و بزرگان ديني مي باشد.

سخنران اين مراسم تنها راه تبيين آموزه هاي اصيل اسلامي را بهره مندي از محضر عالمان رباني و روحانيت وارسته دانست و يادآور شد : صدور احكام جهاد و هدايت معنوي جامعه از رسالت هاي روحانيت است و به همين دليل طلاب بايد بيش از گذشته و با اخلاص در مسير كسب علم و دانش تلاش كنند.

به گزارش مركز خبر حوزه به همين مناسبت مجلس باشكوهي از سوي مركز جهاني علوم اسلامي در مدرسه علميه حجتيه با حضور اساتيد فضلا و طلاب كشورهاي مختلف جهان برگزار شد.

مسئول شوراهاي منطقه اي مركز جهاني علوم اسلامي با اشاره به شخصيت ممتاز آيت الله العظمي فاضل لنكراني گفت : ايشان لحظه اي در نشر معارف ديني و دفاع از حريم ولايت كوتاهي نكرد و بيش از شصت سال فداكاري تعليم تعلم و جهاد و تحمل مشقات و رنج تبعيد روحش در جوار رحمت الهي آرام گرفت .

وي آگاهي به زمان و دشمن شناسي را از شاخصه هاي مهم و موثر درموفقيت عالمان ديني دانست و يادآور شد : فقيهي كه آگاه و دشمن شناس نباشد و توطئه هاي رنگارنگ دشمن را نشناسد نمي تواند نقش موثر خود را ايفا كند.

وي در اين خصوص افزود : آيت الله فاضل لنكراني از مصاديق علماي آگاه و دشمن شناسي بود كه در تمام مراحل انقلاب از امام حمايت كرد و در فراز و نشيب هاي قيام اسلامي دوشادوش امام حركت نمود و زهراگونه از حريم ولايت دفاع نمود.

همچنين بمناسبت هفتمين شب ارتحال مرجع عاليقدر فقيه اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام مرحوم حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني (قدس سره ) از سوي مرجع عاليقدر حضرت آيت الله صافي گلپايگاني نيز مجلس بزرگداشتي روز گذشته بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد اعظم قم برگزار شد. در اين مراسم كه حضرات آيات عظام علما اعلام وقشرهاي مختلف مردم حضور داشتند ضمن گراميداشت ياد وخاطره مرحوم آيت الله فاضل از مقام شامخ مرجعيت و روحانيت تجليل بعمل آمد.

بر اساس گزارش واحد مركزي خبر مراسم بزرگداشت مرجع عاليقدر آيت الله العظمي فاضل لنكراني در مسجد ميرزاعلي اردبيل نيز برگزار شد.

در اين مراسم كه حجت الاسلام شيخ جواد فاضل لنكراني فرزند آن مرجع فقيد حجت الاسلام والمسلمين عاملي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل سيد حاتمي نماينده مردم استان در مجلس خبرگان جمعي از علما انديشمندان و مسئولان دستگاههاي اجرايي و گروههاي مختلف مردم حضور داشتند يكي از وعاظ اردبيل فرازهايي از شخصيت علمي ديني و عرفاني مرحوم آيت الله العظمي فاضل لنكراني را بيان كرد.

همچنين مداحان اهل بيت عصمت و طهارت با مداحي و ذكر مصيبت اهل بيت ياد و خاطره حضرت آيت الله فاضل لنكراني را گرامي داشتند.

همچنين مراسم بزرگداشت آيت الله فاضل لنكراني با حضور فرزند گرامي آن مرجع تقليد در مسجد جامع شهرستان كرج برگزار شد.

به گزارش واحد مركزي خبر در اين مراسم كه از سوي حوزه علميه كرج و مركز رسيدگي به امور مساجد شهرستان كرج برگزار شده بود و حجت الاسلام ضيا لنكراني فرزند آيت الله فاضل لنكراني به نمايندگي از خانواده آن مرجع تقليد حضورداشت مردم ومسئولان شهرستان كرج ياد وخاطره آن مرجع تقليد اسلام را گرامي داشتند و سخنرانان مداحان و مرثيه سرايان نيز در وصف ابعاد شخصيتي وي سخنراني و مديحه سرايي كردند.

حجت الاسلام صديقي در اين مراسم گفت : وي مرجعي مهربان مدرسي معتبر مجتهدي نوراني و مدافعي براي حريم قرآن بود و از هيچ چيز جز خدا هراس نداشت و همانند پيامبر و امامان يك فقيه خود ساخته بود و توانست عدل را در جامعه نهادينه كند.

همچنين مراسم بزرگداشت آيت الله العظمي فاضل لنكراني روزجمعه با حضور مردم مومن و جمعي از مسوولان و روحانيت در مصلي شهرري برگزار شد. در اين آيين مداحان اهل بيت به نوحه سرايي و شركت كنندگان به سينه زني پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمين " سيد محمد قرني " استاد حوزه و دانشگاه در اين مراسم گفت : آيت الله فاضل لنكراني يكي از مردان خدا و عالم زاهدي بود كه چيزي در دنيا براي خود نمي خواست .

وي افزود : او يكي از ياران وفادار حضرت امام بود كه در پيروزي انقلاب اسلامي نقش بسزايي داشت .

قرني تاكيد كرد : آيت الله فاضل لنكراني تمام دوران عمر خويش را صرف فرا گرفتن علوم بويژه علوم اسلامي كرد.

قرني افزود : آيت الله فاضل لنكراني در تعليم علم به ديگران نيز بسيار مشتاقانه عمل مي كرد و هميشه تاكيد داشت كه علوم ديني و اسلامي به جوانان آموخته شود تا آنان نيز آگاهي بيشتري كسب كنند.

اطلاعيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مناسبت هفتمين روز ارتحال آيت الله فاضل لنكراني

همچنين در آستانه فرارسيدن هفتمين روز ارتحال مجاهد نستوه و مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني جامعه مدرسين حوزه علميه قم با صدور اطلاعيه اي از عموم مردم به ويژه علما و طلاب براي شركت در آيين گرامي داشت اين فقيه عاليقدر دعوت به عمل آورد.

متن اين اطلاعيه به اين شرح است :

ارتحال ملكوتي فقيه اهل بيت عصمت (ع ) آيت الله العظمي فاضل لنكراني ضايعه سنگيني براي حوزه هاي علميه و ملت شريف ايران بود كه حوزه هاي علميه شاگردان مقلدين و علاقمندان به مرجعيت را داغدار و اندوهگين ساخته است عالم عاليقدري كه ياريگر امام (ره ) در صحنه هاي مبارزه پيش از انقلاب و بعد از به ثمر رسيدن جمهوري اسلامي ايران بوده و به فرموده مقام معظم رهبري مرجعي بيدار انقلابي و پر تحرك بود كه ساليان متمادي در ميادين مبارزه حاضر و رنج تبعيد را نيز به جان خريد.

مردم قدرشناس و ولايت مدار در تشييع باشكوه پيكرش عمق وفاداري و قدرداني خود را نسبت به ايشان ابراز كردند صحنه هاي وداع سراسر سوز و اندوه مردم با مرجعشان دل هر بيننده را به درد مي آورد و نشاني بود از ريشه دار بودن پيوند مردم با مرجعيت .

در اين راستا از عموم امت خداجو خاصه اساتيد و مدرسين محترم فضلا و طلاب گرانقدر و فرهيختگان دعوت مي گردد به منظور گرامي داشت مقام آن مرجع عاليقدر در مراسم هفتمين شب ارتحال آن فقيد صمداني و عالم مجاهد كه روز شنبه دوم تيرماه در مسجد اعظم قم برگزار مي شود شركت فرمايند.

بزرگداشت آيت الله العظمي فاضل لنكراني در كشورهاي جهان

مسلمانان شهر ملبورن استراليا روز پنجشنبه گذشته مجلس بزرگداشتي به مناسبت ارتحال آيت الله العظمي فاضل لنكراني برگزار كردند.

خبر رحلت مرجع بزرگ شيعه حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ محمد فاضل لنكراني رضوان الله تعالي عليه انعكاس وسيعي در ميان مسلمانان قاره استراليا داشت و مسلمانان شهرهاي مختلف استراليا و زلاندنو مجالس ترحيمي به اين مناسبت برگزار كردند. در اين ميان مسلمانان شهر ملبورن نيز با تشكيل مجلس باشكوهي در محل برگزاري جلسات مذهبي فرهنگي خود ضمن فاتحه خواني از مقام شامخ مرجعيت تجليل كردند. در اين مجلس سخنرانان خدمات علمي و تحقيقي و مبارزات انقلابي مرجع بزرگ شيعه حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني را تشريح كردند.

بمناسبت ارتحال حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني پنجشنبه شب نيز دو مراسم جداگانه با حضور مسلمانان روسيه ايران و چند كشور ديگر اسلامي در مسكو برگزار شد.

در مراسمي كه توسط جماعت " اهل بيت " روسيه برگزار شد و نمايندگان آيت الله العظمي لنكراني و آيت الله العظمي سيستاني در روسيه و چند شخصيت روحاني ديگر شركت داشتند حجت الاسلام " احمد خدايي " نماينده مرحوم فاضل لنكراني در روسيه طي سخناني به تشريح مقام و منزلت علما در اسلام پرداخت .

وي گفت : خداوند تعالي براي تبليغ اسلام و قرآن و بيان حلال و حرام پس از نبي اكرم (ص ) ابتدا 12 امام را مامور كرد و سپس اين ماموريت به علما محول شد.

خدايي افزود : علماي اسلام در شرايط كنوني جهان و توطئه هاي استكبار جهاني مسئوليت بسيار سنگيني بر دوش دارند و از دين حمايت كرده و با دشمنان مقابله مي كنند.

آيين بزرگداشت رحلت آيت الله " محمد فاضل لنكراني " همچنين در مسجد خاتم الانبيا(ص ) مسكو با حضور گسترده ايرانيان مقيم و برخي اتباع ديگر كشورها برگزار شد.

در اين مجلس پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد حجت الاسلام خدايي نماينده آيت الله لنكراني سخنراني كرد.

با توجه به شمار زياد مقلدان آيت الله العظمي فاضل لنكراني در روسيه مجلس بزرگداشت آن روحاني عاليقدر تا شب هفت آيت الله فاضل هر شب برگزار مي شود.

در كويت نيز از سوي انجمن روحانيون شيعه كويت مراسمي برگزار شد اقشار مختلف مردم نمايندگان مجلس شخصيت هاي سياسي روحانيون و سفير جمهوري اسلامي ايران در كويت در سوگ رحلت آن فقيد دانشمند گريستند. سيدهاشم هاشمي از روحانيون كويتي در اين مراسم در سخناني به نقش مراجع عظام در هدايت جامعه اشاره و تاكيد كرد : مرحوم آيت الله لنكراني از شخصيت هاي علمي و عالمي وارسته بود كه علاوه بر ترويج علوم ديني تاليفات ارزشمندي را در مباحث مختلف به جامعه و حوزه هاي علميه ارايه كرده است .

در اين آيين همچنين مداحان اهل بيت عليهم السلام در سوگ رحلت اين مرجع بزرگ شيعه به ذكر مصيبت و سوگواري پرداختند.

همچنين مراسم يادبود ارتحال حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني پنجشنبه شب در سفارت جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد برگزار شد.

به گزارش واحد مركزي خبر از اسلام آباد در اين مراسم كه جمع زيادي از ايرانيان مقيم اسلام آباد سفير كشورمان در پاكستان همچنين علامه سيدساجد علي نقوي از رهبران شيعيان پاكستان و برخي از علماي مذهبي اين كشور حضور داشتند ياد و خاطره اين عالم رباني گرامي داشته شد.

در اين مراسم پس از مداحي مداحان اهل بيت عصمت و طهارت سخنرانان با اشاره به شخصيت حضرت آيت الله فاضل لنكراني و سابقه مبارزاتي آن عالم رباني از مقام شامخ آن مرجع بزرگ شيعيان تجليل كردند.

مرامس بزرگداشت آيت الله العظمي فاضل لنكراني بعد ازظهر ديروز نيز در كابل برگزار شد.

در اين مراسم كه جمعي از مقامات اعضاي مجلس نمايندگان افغانستان و شيعيان كابل برگزار شد آيت الله نوراحمد تقدسي از علماي اهل تشيع افغانستان طي سخناني از شخصيت علمي آيت الله العظمي فاضل لنكراني تجليل كرد.

وي مشكلات جهان اسلام را از دغدغه هاي آيت الله فاضل لنكراني دانست و گفت : حضور فقها و مجتهدان در هر دوره اي لازم است تا به نيازهاي روز جامعه اسلامي پاسخ دهند.

حجت الاسلام والمسلمين سعادت غزنوي هم در اين مراسم گفت : حضرت آيت الله فاضل لنكراني علاوه بر سنگر فقاهت در كنار امام خميني (ره ) نقش چشمگيري در پيشرفت امروز جامعه اسلامي داشت .

وي با اشاره به توطئه دشمنان اسلام افزود : امروز مي كوشند تا در جامعه اسلامي اختلافات شيعه و سني را دامن زنند و افراطي گري را تقويت كنند.

در ادامه اين مراسم كتابها و آثار آيت الله العظمي فاضل لنكراني معرفي شد و نمايندگان شوراي ائمه مساجد شيعه شوراي علماي مردم استان غزني و امامان جماعت منطقه افشاريه كابل با قرائت اطلاعيه هايي از مقام شامخ اين عالم جليل القدر تجليل كردند.