جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
کيهان « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

در سالروز شهادت صديقه كبري(س) انجام شد وداع باشكوه تجليل حماسي مردم از فقيه آل عصمت و حامي ولايت

قم- خبرنگار كيهان:

پيكر پاك و مطهر مرجع عاليقدر مرحوم آيت الله العظمي فاضل لنكراني در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا"س" در جوار بارگاه كريمه اهل بيت"ع" تشييع و به خاك سپرده شد.

تشييع پيكر پاك و مطهر اين مرجع بزرگوار تقليد در ميان انبوه كم نظير جمعيت عزادار و سوگوار از مسجد امام حسن عسگري"ع" قم به سوي حرم مطهر حضرت معصومه"س" آغاز شد و پس از مسير ميدان شهيد مطهري، خيابان اراك، خيابان حجتيه و خيابان آيت الله مرعشي نجفي بر دستان هزاران عاشق دل سوخته مكتب امامت و ولايت و در ميان جمعيت سينه زن و عزاداراني كه شعارهاي، "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، مرجع تقليد ما- پيش خداست امروز"، "احياگر شريعت، فقيه آل عصمت، مدافع ولايت، روح بلند و پاكش، پيش شهداست امروز،" سرمي دادند، تشييع شد.

بنابراين گزارش نماز ميت بر پيكر اين فقيه عاليقدر به امامت آيت الله وحيد خراساني در صحن عتيق حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه"س" اقامه شد.

اين آيين عبادي با حضور مراجع بزرگوار تقليد ازجمله حضرات آيات صافي گلپايگاني، مكارم شيرازي، شبيري زنجاني، سبحاني، جوادي آملي، حسين نوري همداني، يوسف صانعي و حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر رهبري، دكتر الهام، علما، مسئولان لشكري و كشوري، طلاب و روحانيان، احمد جنتي، پرويز داوودي معاون اول رئيس جمهور كه به نمايندگي از دكتر احمدي نژاد در مراسم حاضر شده بود، آيت الله رضا استادي، حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني و گروه زيادي از علاقه مندان به اين يار و همراه امام خميني برگزار شد.

پيكر پاك آيت الله محمد فاضل لنكراني پس از اقامه نماز، در جوار مرقد حضرات آيات بروجردي، تبريزي، حائري، گلپايگاني و اراكي در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه"س" به خاك سپرده شد.

پس از مراسم به خاك سپاري پيكر اين مرجع تقليد، مراسم عزاداري و سوگواري به مناسبت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا"س" در حرم مطهر حضرت معصومه برگزار شد.

پيام تسليت مراجع و آيات عظام به مناسبت رحلت آيت الله فاضل لنكراني

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا"س" و در پي ارتحال مرجع عاليقدر جهان تشيع آيت الله العظمي فاضل لنكراني، مراجع و آيات عظام با صدور بيانيه هاي جداگانه اي رحلت اين مرجع عاليقدر را تسليت گفتند.

به گزارش خبرگزاريها، آيت الله سيستاني در پيام خود، "فقدان آن بزرگوار را كه سالها از اساتيد حوزه علميه مقدسه قم و از بزرگان علماي اعلم بودند و خدمات شاياني به دين و مذهب ارائه كردند" ضايعه اي بزرگ ذكر كرده و "اين مصيبت عظيم را به آستان مقدس حضرت ولي عصر "ارواحنا فداه" و حوزه هاي علميه مخصوصاً حوزه علميه مقدسه قم و فرزندان مكرم" آن مرحوم تسليت و تعزيت گفته است.

¤ آيت الله ناصر مكارم شيرازي هم ضمن عرض تسليت به همه مسلمانان جهان و اشاره به اينكه، "خدمات برجسته آن فقيد بزرگ به جهان تشيع و آثار گرانبها و ذي قيمت ايشان كه بيانگر حيات جاويدان معنوي معظم له است هرگز فراموش نخواهد شد" تاكيد كرده است: مصادف شدن رحلت آن بزرگوار با ايام شهادت سيده النساء العالمين فاطمه الزهرا"س" نشانه اي از معنويت و قداست روح ايشان و پذيرش خدماتشان در پيشگاه اهل بيت عصمت است.

¤ آيت الله حسين نوري همداني در پيام تسليت خود، با اشاره به اينكه فاجعه ارتحال فقيه عالي مقام آيت الله فاضل لنكراني كه از اركان فقه و فقاهت بود و جامعه اسلامي را در غم و اندوه فرو برد خاطرنشان كرد: آن مرجع بزرگوار در همه لحظات عمر پربركت خود با قلم و بيان و ايثار و فداكاري، رسالت خود را به طور كامل انجام دادند و نقش يك عالم اسلامي در حد يك مرجع والامقام را ايفا كردند و حتي در اواخر عمر شريف خود كه مريض بود، لحظه اي اسلام و جوامع اسلامي و ارزشهاي انقلاب را فراموش نمي كرد.

¤ آيت الله حاج آقا "مجتبي تهراني" نيز در بيانيه خود آورده اند: "ارتحال عالمي بزرگ و مجاهدي مقاوم، حضرت آيت الله معظم آقاي حاج شيخ محمد فاضل لنكراني "رضوان الله تعالي عليه" كه از برجسته ترين شاگردان حضرت امام خميني "قدس سره شريف" بودند و سالهاي مديدي در كنار هم در محضر آن استاد بزرگ خوشه چيني مي كرديم، ثلمه اي جبران ناپذير بر اسلام و حوزه هاي علميه بود."

همچنين آيت الله صافي گلپايگاني ضمن عرض تسليت به مناسبت ارتحال حضرت آيت الله فاضل لنكراني، ايشان را شخصيت كم نظيري معرفي كردند كه ساليان دراز بر كرسي تدريس فقه آل محمد"ص" صدها طلاب فاضل و مروجان دين و مدافعان از ثغور اسلام و مذهب را تربيت كرد. اين مرجع تقليد تصريح كردند:

آن بزرگوار در برابر برداشت هاي سليقه اي و انحرافي از دين و فقه بسيار حساس و در دفاع از حريم ولايت اهل بيت و شعاير دين با قوت و صلابت، عمل مي كرد و در سنگر امر به معروف و نهي از منكر و حفظ عظمت و عزت روحانيت و مرجعيت با بيداري و آگاهي انجام وظيفه كردند.

پيام تسليت رؤساي سه قوه

رؤساي سه قوه هم با ارسال پيامها و بيانيه هاي جداگانه اي رحلت جانگداز مرجع عاليقدر آيت الله فاضل لنكراني را تسليت گفتند.

همچنين حجت الاسلام والمسلمين اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني با انتشار بيانيه هايي اين مصيبت را به حضرت ولي عصر"عج"، رهبر معظم انقلاب، حوزه هاي علميه، مراجع عظام و آحاد مردم تسليت گفتند.

قدرداني فرزند آيت الله فاضل لنكراني ازمردم

فرزند آيت الله فاضل لنكراني از ملت مسلمان ايران و مردم قم كه در برگزاري مراسم تشييع پيكر آيت الله محمدفاضل لنكراني تلاش كردند، قدرداني كرد.

محمدجواد فاضل لنكراني قبل از اقامه نماز ميت بر پيكر آيت الله فاضل لنكراني در صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه"س"، در سخناني اظهار داشت: امروز شما مردم مسلمان جنازه خادم زهرا"س" را در سالروز شهادت آن بانوي بزرگوار تشييع كرديد. وي افزود: ما از اين مرجع تقليد چيزي به جز خدمت به اسلام، مردم و انقلاب نديديم.

فاضل لنكراني با بيان اينكه آيت الله فاضل لنكراني همواره بر احيا و بزرگداشت ايام فاطميه تأكيد داشت، تصريح كرد: امروز حوزه هاي علميه در غم عظيمي فرو رفته، چراكه فرد بزرگي را ازدست داده است.

وي در پايان گفت: من از رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقليد، مسئولان كشور و مردم مسلمان كه از شهرهاي مختلف براي شركت در مراسم تشييع مرجع تقليد جهان تشيع آيت الله فاضل لنكراني به قم آمده اند، قدرداني كرده و بار ديگر اين مصيبت را به همگان تسليت عرض مي كنم.

مراسم بزرگداشت از سوي رهبر انقلاب

مراسم بزرگداشت حضرت آيت الله فاضل لنكراني ديشب بعد از نماز مغرب و عشا از سوي حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در مسجد اعظم قم برگزار شد.