جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
روزنامه ابرار « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

آيت الله فاضل لنكرانى دارفانى را وداع گفت

آيت الله محمد فاضل لنكرانى ديروز در منزل خود به ديار باقى شتافت.ايشان پيش از اين به علت بيمارى در يكى از بيمارستان هاى تهران بسترى بودند. آيت الله حاج شيخ محمد فاضل لنكرانى در سال ۱۳۱۰ ديده به جهان گشود و عمر پرثمرش را در راه تحصيل علم و تدريس آموخته و اندوخته هاى خود گذرانيد. ايشان در سال هاى جوانى حدود ۱۱ سال در درس مرحوم آيت الله بروجردى و حدود ۹ سال نيز مجموعا در درس هاى فقه و اصول امام خمينى (ره) شركت داشت.وى از همان زمانى كه امام خمينى(ره) مبارزه وسيع و عميق مذهبى سياسى خود را آغاز كردند و عليه ظلم و فساد و كفر و استكبار قيام نمودند، به پيروى از معلم كبير خويش قدم در اين راه نهاد و مبارزات سياسى خود را شروع كرد.از ايشان تاليفات زيادى در علوم دينى و فقهى به يادگار مانده است.

پيكر آيت الله فاضل لنكرانى فردا تشييع مى شود

مراسع تشييع و تدفين پيكر اين مرجع تقليد صبح فردا ساعت ۸ در مسير منزل ايشان به طرف حرم حضرت معصومه (س) برگزار خواهد شد.

اطلاعيه دفتر مرحوم آيت الله فاضل لنكرانى

در پى ارتحال مرجع عظام تقليد آيت الله  حاج شيخ محمدفاضل لنكرانى دفتر آن مرجع عاليقدر اطلاعيه اى صادر كرد.به گزارش ايرنا، در اين اطلاعيه آمده است در ايام شهادت حضرت فاطمه (س) كه همه غرق در عزايند، مرجع بزرگ جهان تشيع و مدافع كم نظير امامت و ولايت و مجاهد خستگى ناپذير فقيه و اصولى زمان، حضرت آيت العظمى آقاى حاج شيخ محمد فاضل لنكرانى (رضوان الله تعالى عليه) به ملكوت اعلى پيوست و همه امت اسلام و پيروان اهل بيت عصمت و طهارت به ويژه مقلدان ايشان را غرق در ماتم و عزا ساخت.
دفترآيت الله فاضل لنكرانى اين مصيبت را به ساحت مقدس ولى الله اعظم امام زمان (عج) و مراجع عظام تقليد به ويژه رهبر معظم انقلاب و حوزه هاى علميه تسليت گفته است.

پيام تسليت آيت الله مكارم شيرازى به مناسبت درگذشت آيت الله فاضل لنكرانى

آيت الله مكارم شيرازى با صدور بيانيه اى، ارتحال آيت الله فاضل لنكرانى را تسليت گفت.به گزاش ايسنا، در اين پيام آمده است: ضايعه دردناك و فقدان بسيار اسفناك فقيه اهل بيت(ع)، مرجع عاليقدر جهان تشيع حضرت آيت الله العظمى فاضل لنكرانى را به ساحت مقدس امام زمان (عج) و علماى اعلام و عموم حوزه هاى علميه در داخل و خارج كشور و همه مسلمين جهان به ويژه بيت رفيع آن بزرگوار مخصوصا فرزند فاضل و فرهيخته ايشان حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج  شيخ جواد فاضل، تسليت عرض مى كنم.در ادامه اين پيام آمده است: به يقين خدمات برجسته آن فقيه بزرگ به جهان تشيع و آثار گران بها و ذى قيمت ايشان كه بيانگر حيات جاويدان معنوى معظم له است، هرگز فراموش نخواهد شد. مصادف شدن رحلت آن بزرگوار با ايام شهادت فاطمه  زهرا (س) نشانه اى از معنويت و قداست روحى ايشان و پذيرش خدمات وى در پيشگاه اهل بيت عصمت (عليهم السلام) است.از خداوند متعال علو درجات آن فقيد سعيد و صبر و اجر جزيل براى همه بازماندگان مسألت دارم.

پيام تسليت آيت الله مهدوى كنى به مناسبت درگذشت آيت الله فاضل  لنكرانى

جامعه روحانيت مبارز تهران با انتشار اطلاعيه اى ارتحال حضرت آيت الله فاضل لنكرانى كه از شاگردان زبده امام راحل و همراهان ثابت انقلاب و رهبرى بودند را تسليت گفت.به گزارش مهر، متن پيام آيت الله محمد رضا مهدوى كنى، دبير جامعه روحانيت مبارز تهران و رييس دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص ارتحال حضرت آيت الله فاضل لنكرانى بدين شرح است:
ارتحال مرجع عاليقدر حضرت آيت الله آقاى فاضل لنكرانى رضوان الله عليه كه از تلاميذ زبده حضرت امام خمينى (قدس سره) بوده و از محضر آيات عظام قم، به ويژه مرحوم آيت الله العظمى بروجردى(ره) بهره وافر داشتند و همواره با ساير شاگردان حضرت امام(ره) در تمام مراحل مبارزه با رژيم طاغوت و پشتيبانى از انقلاب و رهبرى ثابت قدم بودند را به محضر مبارك ولى الله العظم حجت ابن الحسن العسكرى (عج)، مقام معظم رهبرى، حوزه هاى علميه، مراجع تقليد و عموم شيعيان و مومنين و خصوصا بيت رفيع آن فقيه مجاهد و آقازادگان محترم تسليت عرض مى كنيم.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم ارتحال آيت الله فاضل لنكرانى را تسليت گفت

جامعه مدرسين حوزه علميه قم در اطلاعيه اى ارتحال آيت الله فاضل لنكرانى را تسليت گفت.به گزارش ايسنا،در اين اطلاعيه آمده است: ضايعه اسفناك ارتحال ملكوتى مرجع عاليقدر، اسوه فقاهت، استوانه تهذيب و مجاهدت، عالم ربانى، زعيم حوزه هاى علميه و پشتوانه استوار فضيلت و ديانت آيت الله حاج شيخ محمد فاضل لنكرانى، عالم تشيع را غرق در مصيبت و اندوه كرد.اين فقيه عالى مقام و مرجع جامع الاطراف عمر پربركت خود را صرف تهذيب، تحصيل و تدريس علوم الهى دينى كرد و در عنفوان جوانى به درجه والاى اجتهاد نايل گشت. خوشه چينى او از محضر حضرات آيات چون آيت الله العظمى بروجردى، امام خمينى(ره) و علامه طباطبايى، وجود چشمه از معرفت او را سيراب كرد و به ايشان ويژگى هاى منحصر به فردى بخشيده بود كه وسعت ديد و عمق استنباط اصولى و فقهى كه مشحون از تيزبينى ودرك فوق العاده معارف الهى بود، از جمله آنان به شمار مى رود. در قسمت ديگرى از اين اطلاعيه آمده است: مجاهدات بى نظير او در قالب امضاى بيانيه هاى هدايت گرانه علما و فضلاى حوزه علميه نظير بيانيه اعلام مرجعيت امام راحل در سال ،۱۳۴۹ تبعيد و زندان در رژيم ستمشاهى، تاسيس تشكل هاى فرهنگى سياسى مرجع نظير جامعه مدرسين حوزه علميه قم، دبيرى و رياست چندين دوره ايشان و سعى در تكامل و اعتلاى اين نهاد فراگير حوزوى، رياست شوراى مديريت حوزه  علميه قم در قبل و بعد از پيروزى انقلاب اسلامى، تاثيرى جاودان بر حركت نهضت اسلامى برجاى گذاشت.همچنين حضور گرمابخش او در جبهه هاى نبرد حق عليه باطل و حمايت ها و همراهى هاى بى دريغ از نظام اسلامى، انقلاب عزيز، امام راحل و مقام معظم رهبرى، شوق او به مجاهده فى سبيل الله و اقامه كلمه الله را نشان مى داد و اين است كه به راستى فقدان مولنه او ثلمه جبران ناپذيرى براى عالم اسلام و تشيع بوده و درك اين مصيبت عظما جز در ساليان دراز ميسر نخواهد بود. همزمانى رحلت اين عالم فرزانه و فقيه عاليقدر در ايام سوگوارى شهادت صديقه طاهره، مصيبتى مضاعف و اندوهى ديگر بر عالم تشيع تحميل ساخت.

پيام تسليت رهبر انقلاب در پى ارتحال آيت الله فاضل لنكرانى:
ملت ايران يكى از مراجع انقلابى و بيدارش را از دست داد

در پى ارتحال فقيه مجاهد، مرحوم مغفور حضرت آيت الله آقاى فاضل لنكرانى رضوان الله تعالى عليه، حضرت آيت الله خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى پيام تسليتى صادر فرمودند.

به گزارش ايسنا، متن پيام به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون

با تأسف و تأثر فراوان از ارتحال فقيه مجاهد مرحوم مغفور حضرت آيت الله آقاى فاضل لنكرانى رضوان الله تعالى عليه اطلاع يافتم.

اين ضايعه اى سنگين براى حوزه علميه و ملت شريف ايران است. حوزه علميه يكى از استوانه هاى علمى و تحقيقى و يكى از استادان برجسته خود، و ملت ايران يكى از مراجع تقليد انقلابى و بيدار و پرتحرك خود را از دست داد. ايشان در سال هاى طولانى دوران اختناق در شمار برجستگانى از حوزه علميه قم بودند كه در ميدان هاى گوناگون مبارزات حضور داشته و رنج تبعيد را به جان خريدند، و پس از پيروزى انقلاب از جمله روحانيون نامدارى بودند كه نقش هاى مهمى در همه موارد حساس ايفا نمودند. رحمت خدا بر ايشان باد.

اين جانب اين مصيبت بزرگ را به حضرت بقيه الله ارواحنا فداه و به مراجع عظام و علماى اعلام و فضلا و طلاب حوزه مباركه و به عموم ملت ايران تسليت مى گويم. همچنين به خانواده مكرم و آقازادگان ارجمند و ديگر بازماندگان و منسوبان ايشان عرض تسليت كرده، تسلا و صبر آنان را از خداوند متعال مسألت مى نمايم.

والسلام على عبادالله الصالحين
سيدعلى خامنه اى
 ۲۶/خرداد/ ۱۳۸۶