جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
کتابخانه
احكام و فتاوا
دروس
معرفى و اخبار دفاتر
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
اخبار
مناسبتها
صفحه ويژه
هفته نامه سليم « معرفى و اخبار دفاتر « صفحه اصلى  

سوگ نامه ياران

عبدالعزير حکيم: اهتمام ويژه به اوضاع عموم ملت

رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق در پيام تسليتي ابراز داشت: با اندوه و تاثر فراوان، رحلت يکي از برجسته‌ترين دانشمندان جهان اسلام و مرجع بزرگ مسلمانان جهان آيت الله العظمي حاج شيخ محمد فاضل لنکراني(قدس سره الشريف9 را به عموم امت مسلمان تسليت مي‌گوئيم. در پيام تسليت عبدالعزيز حکيم آمده است: آن فقيد عزيز از جمله مراجعي بودند که عمر شريف خود را در دفاع از شريعت دين مبين اسلام و در نشر و گسترش مباني علوم اهل بيت اطهار(عليهم السلام) سپري نمودند و نسبت به امور مسلمانان اهتمام خاصي مبذول مي‌داشتند، بنحوي که ما شاهد اهتمام ويژه ايشان نسبت به اوضاع عموم ملت عراق در عهد رژيم منحله، صدام و جناياتي که عليه اين ملت توسط رژيم صدام در آن زمان و تکفيرها و صداميان در مرحله کنوني مرتکب شده و مي‌شوند بوديم. اينجانب اين واقعه دردناک را به ساحت مقدس سيد و سالار ما آقا امام زمان مهدي منتظر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) و ملت دوست و برادر ايران، بخصوص مراجع عظام تقليد و رهبري حکيمانه ايران حضرت آيت الله العظمي حاج سيدعلي خامنه‌اي (دام ظله)، خاندان محترم آن فقيد، بخصوص فرزند بزرگوار ايشان علامه شيخ محمد جواد (دامت برکاته) تسليت گفته، از درگاه ايزد توانا مسئلت دارم آن عزيز را غريق رحمت خويش فرموده و او را در اعلي علين با ائمه اهل بيت اطهار(عليهم السلام) محشور فرمايد.

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي:
مرجعي بزرگ و جامع نگر

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ارتحال عالم رباني، فقيه مجاهد حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني را به حضرت بقية الله الاعظم ارواحناه فداه، رهبر معظم انقلاب اسلامي، مراجع عظام تقليد، حوزه‌هاي علميه، عموم مسلمانان و بيت مکرم و معظم آن فقيد سعيد تسليت عرض نموده و علو درجات آن مرحوم را از خداوند متعال خواستار شد. در اطلاعيه اين مجمع آمده است: حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني از مراجع عظام تقليد و از برجسته‌ترين شاگردان حضرت امام راحل(قدس سره الشريف) بودند که سال‌ها عمر شريف و با برکت خودش را در خدمت به اسلام عزي و حوزه‌هاي علميه اختصاص داد و از جمله ويژگي‌هاي اين مرجع بزرگ و جامع نگر حوزه، قدرت بيان، تسلط بر مباني علمي علماي علم اصول و فقهاي نامدار شيعه، آگاهي از آراي اهل سنت، فحص کامل و جامع و همراهي با شاگردانش براي درک صحيح و کامل مطالب از آموزه‌هاي ديني و اسلامي بود که ارتحال اين فاضل و انديشمند برجسته اسلامي ضايعه‌اي بزرگ براي جهان اسلام محسوب مي‌شود.

پيام آيت الله سيستاني: اين فقدان ضايعه‌اي بزرگ است.

آيت الله العظمي سيستاني طي پيامي درگذشت آيت الله العظمي محمد فاضل لنکراني را تسليت گفت: در پيام آيت الله العظمي سيستاني آمده است: خبر درگذشت مرجع عاليقدر حضرت آية الله آقاي حاج شيخ محمد فاضل لنکراني قدس سره موجب تأثر و تألم فراواني گرديد.

فقدان آن بزرگوار که سالها از اساطين حوزه علميه مقدسه قم و از بزرگان علماي اعلام بودند و خدمات شاياني به دين و مذهب ارائه نمودند ضايعه‌اي بزرگ است.

در ادامه اين پيام تأکيد شده است: اينجانب اين مصيبت عظيم را به آستان مقدس حضرت ولي عصر ارواحنا فداه و به حوزه‌هاي علميه مخصوصا حوزه علميه مقدسه قم و به فرزندان مکرم ايشان به خصوص جناب حجة الاسلام آقاي حاج شيخ محمد جواد دامت تأييداته تسليت و تعزيت عرض مي‌نمايم.

پيام پادشاه عمان

سلطان قابوس پادشاه عمان با ارسال پيامي خطاب به دکتر محمود احمدي نژاد، ارتحال حضرت آيت الله فاضل لنکراني مرجع عاليقدر عالم تشيع را به رئيس جمهور اسلامي ايران، خانواده آن مرحوم و ملت شريف ايران تسليت گفت. پادشاه عمان در اين پيام ضمن ابراز خالصانه‌ترين درودها به روح پاک آن مرحوم با مردم کشورمان در اين حادثه ابراز همدردي کرده است. در پي ارتحال حضرت آيت الله فاضل لنکراني مرجع عاليقدر عالم تشيع دو مراسم گراميداشت همزمان با ايام سوگواري حضرت فاطمه (س) در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران و مسجد رسول اکرم(س) مسقط با حضور علاقمندان و شيفتگان آن مرحوم و ايرانيان مقيم برگزار شد.

مقام معظم رهبري:ايران مرجع بيدار و انقلابي را از دست داد.

بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون

با تأسف و تأثر فراوان از ارتحال فقيه مجاهد مرحوم مغفور حضرت آيت‌الله آقاي فاضل‌لنكراني رضوان‌الله‌تعالي‌عليه اطلاع يافتم.

اين ضايعه‌اي سنگين براي حوزه‌ي علميه‌ و ملت شريف ايران است. حوزه‌ي علميه يكي از اسطوانه‌هاي علمي و تحقيقي و يكي از استادان برجسته‌ي خود، و ملت ايران يكي از مراجع تقليد انقلابي و بيدار و پرتحرك خود را از دست داد. ايشان در سالهاي طولاني دوران اختناق در شمار برجستگاني از حوزه‌ي علميه‌ي قم بودند كه در ميدانهاي گوناگون مبارزات حضور داشته و رنج تبعيد را به جان خريدند، و پس از پيروزي انقلاب از جمله‌ي روحانيون نامداري بودند كه نقشهاي مهمي در همه‌ي موارد حساس ايفاء نمودند. رحمت خدا بر ايشان باد. اينجانب اين مصيبت بزرگ را به حضرت بقيه‌الله ارواحنافداه و به مراجع عظام و علماي اعلام و فضلاء و طلاب حوزه‌ي مباركه و به عموم ملت ايران تسليت ميگويم. همچنين به خانواده‌ي مكرّم و آقازادگان ارجمند و ديگر بازماندگان و منسوبان ايشان عرض تسليت كرده، تسلاّ و صبر آنان را از خداوند متعال مسألت مينمايم.

والسلام علي عباد الله الصالحين
سيدعلي خامنه‌اي
26/خرداد/1386

سيد حسن خميني: ممتاز در گسترش اسلام ناب محمدي(س)

رحلت جانگداز مرجع تقليد شيعيان جهان حضرت آيت‌الله العظمي حاج شيخ محمد فاضل لنكراني (ره) كه مقارن با ايام سوگواري حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها به وقوع پيوست يقينا ضايعه‌اي سنگين و ثلمه‌اي جبران‌ناپذير بر پيكره حوزه‌هاي علميه و نظام اسلامي است.

آن مرجع عاليقدر چه در دوره تدريس امام (ره) و چه در دوره مبارزه و تبعيد در زمره برجسته‌ترين شاگردان مكتب فقهي سياسي امام عظيم الشأن بود و بدون شك حضور پربركت ايشان در حوزه علميه‌ قم در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي نقشي ممتاز در گسترش انديشه اسلام ناب محمدي (ص) ايفا كرد. نقشي كه در سال‌هاي پس از ارتحال امام راحل در كسوت مرجعيت عامه شيعيان رخ نمود و دل‌هاي امام دوستان را به بقاي خط فقهي امام خميني در حوزه‌هاي علميه اميدوار ساخت. چه آن‌كه آن مرجع عاليقدر عمر فقهي خويش را در شرح تحرير الوسيله امام و تحكيم مباني فقهي سلف صالح سپري كرده و اين مهم را نه در سال‌هاي عزت كه در روزگار غربت انقلاب و در ايام تبعيد آغاز نموده بود همراهي و مصاحبت صميمانه حضرت آيت‌الله العظمي فاضل لنكراني با فرزند شهيد امام در سال‌هاي درس و مبارزه، ايشان را تا حد يكي از اعضاي بيت امام مطرح ساخته بدود. بدان پايه كه در ذره ذره وجود گرانقدر آن مرحوم عشق وافر به حضرت امام عيان ديده مي‌شد.

بدون ترديد نيم قرن تدريس آن مرجع عظيم الشأن در حوزه‌هاي علميه چنان گنجينه‌اي گرانقدر را فراهم آورده است كه بسان باقيه صالحه‌اي همواره روح ايشان را غرق رحمت الهي خواهد ساخت.

اين‌جانب كه همواره افتخار شاگردي آن فقيه جليل‌القدر را همراه داشته‌ام اين مصيبت عظمي را به ساحت بقيه‌الله الاعظم (عج)، رهبر معظم انقلاب، مراجع تقليد، حوزه‌هاي علميه و به‌خصوص به خاندان معزز و بالاخص به جناب‌عالي و اخوان محترم تسليت عرض نموده و علو درجات آن عالم مجاهد و دوام عزت و توفيقات جناب‌عالي را از خداوند متعال مسألت دارم.

هاشمي رفسنجاني: به سرعت مدارج عاليه را طي کرد

رحلت جانگداز حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ محمد فاضل لنکراني  ، عالم جليل القدر و مرجع بزرگ تقليد موجب تاثر و تالم خاطر گرديد.

اين عالم رباني که از خاندان روحاني و در خانواده علم و تقوي و روحانيت متولد شد با هوش و استعداد خدادي به سرعت مدارج بالاي حوزوي را طي کرد و به عاليترين درجه اجتهاد نائل گذشتند. طلاب و شاگردان زيادي از محضر درس اين عالم جليل القدر کسب فيض نمودند و آثار و برکات عمر شريف ايشان در تاريخ تشيع ماندگار خواهد بود.

مرحوم حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني در دوران مبارزه عليه طاغوت و مظاهر ستم يکي از پيشتازان بودند و به پيروي از مبارزات امام راحل بارها توسط عمال رژيم شاهنشاهي دستگير، بازجويي، زندان و شکنجه شدند و رنج مشقت تبعيد را نيز در نقاط بد آب و هوا به جان خريدند.

اينجانب رحلت غمبار و مصيبت فقدان جانکاه اين عالم و روحاني گرانسنگ عالم تشيع را به حضرت ولي عصر(عج) ، رهبر معظم انقلاب، حوزه هاي علميه به ويژه قم، مراجع عظام و آحاد مردم تسليت مي گويم و از درگاه خداوند متعال براي آن عالم جليل القدر رحمت واسعه و براي بازماندگان به ويژه فرزندان برومندش صبر و اجر مسئلت مي کنم.

جامعه مدرسين: او مجاهدي بي نظير بود

جامعهمدرسين حوزه علميه قم در بيانيه‌اي ضمن عرض تسليت، تأکيد کرد: فقدان آيت الله العظمي فاضل لنکراني خسارت جبران ناپذيري براي جهان اسلام است.

در بيانيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم آمده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

ضايعه اسفناك ارتحال ملكوتي مرجع عاليقدر،‌اسوه فقاهت،‌استوانه تهذيب و مجاهدت،‌عالم رباني‌، زعيم حوزه‌هاي علميه و پشتوانه استوار فضيلت و ديانت حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ محمد فاضل لنكراني قدس الله نفس الزكيه، عالم تشيع را غرق در مصيب و اندوه كرد.

اين فقيه عالي مقام و مرجع جامع الاطرف عمر پر بركت خود را صرف تهذيب ،‌تحصيل و تدريس علوم الهي ديني كرد و در عنفوان جواني به درجه والاي اجتهاد نايل گشت. خوشه چيني او از محضر حضرات آيات همچون آيت الله العظمي بروجردي‌، ‌امام خميني و علامه طباطبايي (رحمة الله عليهم اجمعين) وجود تشنه از معرفت او را سيراب نمود و به ايشان ويژگيهاي منحصر بفردي بخشيده بود كه وسعت ديد و عمق استنباط اصولي و فقهي كه مشحون از تيزبيني و درك فوق العاده معارف الهي بود از جمله آنان بشمار مي‌رود.

مجاهدات بي‌نظير او در قالب امضا بيانيه‌هاي هدايت گرانه علما و فضلاي حوزه علميه نظير بيانيه اعلام مرجعيت امام راحل(رحمة الله عليه) در سال 1349، تبعيد و زندان در رژيم ستم شاهي، تاسيس تشكل‌هاي فرهنگي سياسي مرجع نظير جامعه مدرسين حوزه علميه قم،‌ دبيري و رياست چندين دوره‌ ايشان و سعي در تكامل و اعتلاي اين نهاد فراگير حوزوي، رياست شوراي مديريت حوزه علميه قم در قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تأثيري جاودان بر حركت نهضت اسلامي بر جاي گذاشت.

همچنين حضور گرمابخش او در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل و حمايت ها و همراهي‌هاي بيدريغ از نظام اسلامي، انقلاب عزيز،‌امام راحل رحمة الله عليه و مقام معظم رهبري (مدظله العالي) شوق او به مجاهده في سبيل الله و اقامه كلمة الله را نشان ميداد.

و اين است كه براستي فقدان مولمه او ثلمه جبران ناپذيري براي عالم اسلام و تشيع بوده و درك اين مصيبت عظمي جز در ساليان دراز ميسر نخواهد بود.

همزماني رحلت اين عالم فرزانه و فقيه عاليقدر در ايام سوگواري شهادت صديقه طاهره سلام الله عليها مصيبتي مضاعف و اندوهي ديگر بر عالم تشيّع تحميل ساخت.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم رحلت اين فقيه فقيد، ركن سعيد و مرجع تقليد را به محضر حضرت بقيه‌الله الاعظم ارواحنا له الفداء، مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، مراجع عظام تقليد (دامت بركاتهم)، حوزه‌هاي علميه، عموم مسلمانان و شيعيان و بيت‌معظم ايشان خاصه حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ جواد فاضل لنكراني تسليت و تعزيت عزض نموده و از ذات باريتعالي طلب علّو درجات براي آن عالم رباني و صبر و اجر براي درك اين مصيبت غم بار مسألت مي‌نمايد.

رييس مرکز گفت وگوي تمدنها: تنها لطف ويژه پروردگار مي‌تواند آن را جبران کند.

سيد محمد خاتمي، رييس موسسه بين المللي گفت و گوي فرهنگ‌ها وتمدن‌ها با صدور پيامي، ارتحال آيت الله العظمي فاضل لنکراني را تسليت گفت.

به گزارش روابط عمومي موسسه بين المللي گفت و گوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها متن کامل اين پيام بدين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

ارتحال تاسف برانگيز عالم مجاهد ، فقيه صمداني و مرجع والا مقام حضرت آيت الله العظمي حاج آقا محمد فاضل لنکراني (قده) خسارتي سنگين براي تشيع ، حوزه علميه و همه جهان اسلام است که تنها لطف ويژه حضرت پروردگار مي‌تواند آن را جبران کند.

آن بزرگوار که بيش از نيم قرن در عرصه علم و عمل جايگاهي ممتاز داشت ، از رهروان بلند آوازه حضرت امام خميني (قده) و از پشتوانه‌هاي محکم و روشن بين نظام جمهوري اسلامي و مدافع حق و حرمت مردم و پاسدار امين مکتب اهل بيت (ع) و مدافع دلير رفعت جايگاه حوزه در عرصه علم و اخلاق و عمل بود. تربيت شدگان آن والا گهر هم اکنون نيز سرمايه اي گرانسنگ براي اسلام و ايرانند.

من اين مصيبت عظيم را به پيشگاه حضرت بقيه الله الاعظم (عج) و رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام و حوزه‌هاي علميه ، به خصوص حوزه مبارکه علميه قم و به جامعه اسلامي و خاندان پاک و گرامي آن فقيه عالي مقدار تسليت عرض مي‌کنم و علو درجات آن بزرگوار و صبر و اجر بازماندگان معزز و سلامتي و توفيق روز افزون را در ادامه راه آن عزيز و خدمت بيشتر به اسلام ، ايران و انقلاب از درگاه حضرت حق جلي و علا مسالت مي‌کنم.

گزيده‌اي از پيام‌هاي بزرگان حوزه و نظام

1ـ آيت الله صافي:‌شخصيت کم نظيري بود که ساليان دراز بر کرسي تدريس، صدها طلاب فاضل تربيت نمود.

2ـ آيت الله مکارم شيرازي: خدمات برجسته‌ي آن فقيه بزرگ به جهان تشيع و آثار گران‌بهاي ايشان بيانگر حيات جاويدان معنوي معظم است.

3ـ آيت الله مجتبي تهراني: سال‌هاي مديدي در کنار هم از محضر آن استاد بزرگ خوشه چيني مي‌کرديم .

4ـ آيت الله موسوي اردبيلي: درگذشت کساني که حيات خود را وقف خدمت به دين و تلاش براي بسط ارزشهاي الهي کرده‌اند جانکاه است.

5ـ آيت الله ملکوتي: حضور دلگرم کننده‌ي او در ميان رزمندگان اسلام، تربيت عالمان وهزاران خدمت آشکار وي به اسلام و مسلمين توشه‌اي ارزشمند در پيشگاه خداوند است.

6ـ آيت الله هاشمي شاهرودي: او سال‌ها عمر با برکت خويش را در خدمت به اسلام و تبيين معارف ديني گذراند.