جستجو در تأليفات معظم له
 

قرآن، حديث، دعا
زندگينامه
تأليفات
احکام و فتاوا
دروس
اخبار
ديدارها و ملاقات ها
پيامها
فعاليتهاى فرهنگى
کتابخانه تخصصى فقهى
نگارخانه
پايگاه هاى مرتبط
مناسبتها
معرفى و اخبار دفاتر
صفحه اصلي  

اخبار >> پیام

آيت الله العظمي فاضل لنكراني در پيامي به كنگره بين المللي غدير در گرجستان

 

  بخش خبري شهرستان : حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني در پيامي به كنگره بين المللي غدير در گرجستان از غدير و ولايت به عنوان تنها چراغ پرفروغ حقيقي و دائمي در دنياي پر از ظلمت امروز ياد كردند. متن پيام به شرح زير مي باشد :
بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله رب العالمين والصلاه والسلام علي سيدنا و نبينا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و العن الدائم علي اعدائهم اجمعين قال الله تبارك و تعالي ; يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله يعصمك من الناس .
نعمت هدايت بشر توسط انبيا عظام بزرگترين موهبتي است كه خداوند به بشريت ارزاني داشته و منت عظيمي است كه هيچ امري با آن برابري نمي كند و افتخار ما مسلمانان آن است كه مرحله كامل اين هدايت و جامعترين شريعت خداوندي توسط بزرگترين پيامبر الهي نصيب ما گرديد. دين اسلام عصاره و نتيجه تبليغ همه انبيا الهي و كاملترين اديان است و پيام آور اين دين شخصيتي است كه همه انبيا گذشته آرزوي درك حضور او را داشتند.
رسول گرامي اسلام در طول بيست و سه سال زندگي مبارك خويش , آنچه را كه مامور به تبليغ آن بودند براي مردم بيان فرمودند و در اين راه مقدس متحمل رنجها و زحمات فراوان شدند تا اينكه انسان دربند جاهليت را از پرتگاه جهل و ناداني و ذلت بت پرستي نجات داده و به آنجا رسانيدند كه در خور شان خليفه اللهي است .
مسلم است آنچه با رنج فراوان بدست آمده باقي بماند , بايد بعد از رسول گرامي اسلام , كساني باشند كه اين دين جاوداني و هميشگي را پاسداري نمايند. بايد براي تبيين كتاب آسماني قرآن و تفسير و توضيح آن كساني باشند كه بتوانند دقيقا آنچه را كه خداوند تبارك و تعالي اراده فرموده براي مردم بيان نمايند. بايد كساني باشند كه واجد درجه عصمت باشند و به صورت صحيح مقصود خداوند را براي جامعه تبيين نمايند از اين جهت پيامبر اكرم به دستور خداوند متعال در حجه الوداع و در موضعي به نام غدير خم در يك ابلاغ عمومي و گسترده علي بن ابي طالب عليه السلام را به عنوان جانشين خود معرفي فرمود. گرچه پيامبر عزيز در مناسبتهاي مختلف حتي از آغاز رسالت , باالفاظ و عبارات متفاوت اين امر را به مردم تفهيم نموده بود اما از طرف خداوند مامور شد كه در يك جمع فراوان از مسلمانان بيان كند كه همانطوري كه من بر شما ولايت دارم علي عليه السلام هم همان نحوه ولايت را دارد و هركس كه من مولا و سرپرست او هستم علي هم همينطور « من كنت مولاه فهذا علي مولاه » و سپس در حق دوستان آن بزرگوار دعا فرموده و دشمنان او را نفرين كرده « اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله » , بعد از اين جريان بود كه خداوند فرمود : « اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الاسلام دينا » امروز دين را براي شما كامل و نعمت خود را بر شما تمام كردم . بنابر اين با تحقق ولايت , دين خداوند كامل گشت و عيد غدير , عيد ولايت و اتمام نعمت و اكمال دين گرديد. اين حديث شريف را فريقين در كتب خود به طرق مختلف نقل نموده اند بلكه طرقي را كه علماي اهل سنت ذكر نموده اند به مراتب از نظر تعداد بيشتر از آن خبري است كه شيعيان نقل نموده اند و هيچ جاي انكار در صدور اين فرمان الهي نيست به طوري كه مسلمانان حاضر در آن اجتماع عظيم به اميرالمومنين عليه السلام تبريك گفته و اظهار داشتند : « بخ بخ لك يا علي » و بالاخره كساني كه نتوانستند و نمي توانند نسبت به صدور اين حديث شريف ترديدي كنند , درصدد تاويل آن برآمده كه صد البته علماي اسلام و افراد منصف و مدافعين واقعي اسلام از آن دفاع نموده و درباره آن كتابها نوشته اند كه كتاب گرانسنگ الغدير يكي از بهترين اين كتب است .
بايد دانست كه نعمت بزرگ امامت و ولايت ائمه معصومين عليهم السلام با ارزشترين گوهري است كه خداوند به ما عنايت فرموده است با تمسك به اين حبل متين الهي و با تبعيت از اين شجره ي طيبه است كه مي توان سعادت دنيا و آخرت را رقم زد. هلاكت و نجات در اعتقاد و عدم اعتقاد به اين خاندان و در حب و ولا و فرمانبري از آنان است . در دنياي پر از ظلمت امروز و آكنده از ظلم و تجاوز و مشحون از عقائد باطل و نحيف و مالامال از حيله و تزوير و نيرنگ و زور تنها چراغي كه روشنائي حقيقي و دائمي دارد سراج منير عترت و انوار مشعشع و پر از فروغ علي بن ابي طالب و اولاد طاهرين ايشان خصوصا حجت حي زمان , ولي مطلق دوران حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف است ما و همه بايد بدانيم در پرتو اين ذوات مقدسه است كه مي توان به حقيقت قرآن دست يافت و از هدايت آن بهره برد , با بيان و تفسير ايشان , هدايتگري قرآن به منصه ظهور مي نشيند.
اينجانب ضمن تبريك اين عيد سعيد به همه مسلمانان و شيعيان و ضمن تشكر و تقدير از برگزار كنندگان اين اجتماع و مجلس مهم , به همه مسلمانان و شيعيان و به همه طبقات خصوصا دانشجويان و طلاب و اهل فكر و نظر , توصيه مي كنم كه مبادا از اين سفره گسترده امامت محروم باشيم و بايد قلب و دل و زبان خود را هميشه مزين و مترنم به كلمات درربار آنان بنمائيم بايد بدانيم حق , آن خيري است كه مطابق با كلمات آنان باشد و آنچه را كه آنان باطل مي دانند واقعا باطل است و اين مطلب نه از وادي حب و تعصب است بلكه مستند به كلام رسول خدا صلي الله عليه و آله است كه فرمودند « علي مع الحق و الحق مع علي يدور معه حيثمادار » . خداوند همه ما را از پيروان واقعي اسلام و پيامبر و ائمه طاهرين عليهم السلام قرار دهد. ان شاالله تعالي .
محمد فاضل لنكراني